image0041967 Yılında dönemin Mal Müdürü öncülüğünde Ardeşenspor  kendiçapında resmiyet kazanmadan kuruldu.

Aynı dönem içerisinde oluşturulan yönetim ile Ardeşenspor’un tescili yapıldı. Kulübün kurulması ile düzenlenen ilçeler arası ilk turnuvada Ardeşenspor maçlarda başarılı sonuçlar elde etti.

1970’li yıllarda amatörce yapılan müsabakalarda almış olduğu başarılı sonuçlardan dolayı kulübe olan ilgi her geçen gün arttı. Ardeşenspor başarısını 1980’li yıllara taşıyarak, bu dönemde adını başarı zirvesinin en üst basamaklarına taşımıştır.

Ardeşenspor 1988 yılında Rize’de ilk kez İlçe takımı olarak il şampiyonluğu elde etti. Aynı yıl içerisinde genç takımımızda Türkiye 3.’lüğü  Elde etti.  1991 yılında dönemin başbakanı tarafından Rize’de başarılı olan Ardeşenspor, Pazarspor ve Çayelispor 3. Lige çıkarıldı. O dönemde gerek altyapı  gerekse ekonomik anlamda yetersiz olan Ardeşenspor 3. Ligde 2 yıl kümede kalma mücadelesi verdikten sonra tekrardan amatör kümeye düştü.

1998 Yılına kadar amatörde mücadele eden Ardeşenspor 1998 yılında tekrar 3. Lige yükseldi.Alt yapısı ve herhengi bir geliri olmayan kulübümüz aldığı başarısız sonuçlardan sonra 3.lig macerasını 1 sezon sürdürerek amatör liglere tekrar dönmüş oldu.

Bu süreç içerisinde ilçe spor kamuoyunda oluşan baskı sonucunda 2000 yılında kongreye gidildi. Yapılan bu kongre sonucunda Ardeşenspor kulübünün yeni yönetimi oluşturuldu. Kulüp başkanlığına da Mehmet ÇIRAKOĞLU getirildi. Yeni yönetim kadrosuyla kulüp başkanlığını üstlenen Mehmet ÇIRAKOĞLU Ardeşenspor kulübünü daha iyi noktaya getirmek için birden çok proje hazırlayıp, bunları tek tek uygulamaya koydu.

Başkan Çırakoğlu ilk olarak; Ardeşenspor sahasının iyileştirilerek taraftarlar için gerekli olan tribünlerin yapılmasını sağladı. Salon sporlarının geliştirilmesi için kapalı spor salonunun bir an önce bitirilmesine önem verildi. Ardeşenspor alt yapıya önem vererek, 300’ün üzerinde 8 ila 15 yaş arası yetenekli futbolcuları bir araya getirdi. Ardeşenspor Minik, Junior, B Genç , A Genç  Takımlarını oluşturarak Rize’de alt yapıda bir ilki gerçekleştirmiş oldu.

Ardeşenspor A Genç ve B Gençlerde Rize İl şampiyonu olup, Rize ve D. Karadenizi en iyi şekilde temsil eden kulüp haline geldi. Ardeşenspor alt yapıda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde yetenekli futbolcularını Türkiyenin sayılı kulüpleri ile diyalog’a geçilerek; Fenerbahçe’ye 2, Galatasaray’a 1, Trabzonspor’a 1, Rizespor’a 2 ve Pazarspor’a 2 futbolcu verilerek bölgemizdeki yetenekli gençlerin önünü açmıştır. Ayrıca kulüp bünyesindeki yetenekli sporcuların eğitim’i nede katkıda bulunmak amacıyla eğitim masrafları karşılanmıştır. Eğitime katkı kapsamında her yıl geliri düşük 15 sporcu dershane’ye gönderilmiştir.

Kulübümüz bünyesinde yapılan bu çalışmaların tek amacı il olmaya namzet Ardeşeni ve Büyük Ardeşenspor’u yaratmaktır. Büyük Ardeşenspor’u yaratmak  içinde ilk olarak kulübe yakışır tesislerin kulübe kazandırılması gerekiyordu. Kulüp olarak geçmişten gelen birikime ve herhangi bir taşınmaza sahip olmadığımızdan dolayı kurulması düşünülen tesis için geniş bir alana ihtiyaç duyulmuştur. Kulüp Başkanı  Mehmet ÇIRAKOĞLU ‘nun girişimiyle atıl durumda olan İlçe Mal Müdürlüğüne ait arazinin Ardeşenspor’a kazandırılması için çalışmalar başlatıldı. 3 yıl süren yoğun ve zorlu mücadelenin sonunda atıl durumda olan bu arazi kulübümüze kiralanması sağlandı. 12 Nisan 2007 Yılında Maliye Bakanlığı ile yapılan protokol ile 49 yıllığına kiralanan arazi üzerine, üzerinde spor kompleksi yapılmak şartıyla sözleşme imzalandı. Yapılan bu çalışmalar neticesinde, 2000 yılında söylenen “ Kişilere muhtaç olmayan, Kalıcı, Gerçekçi Geliri olan Ardeşenspor’u” yaratmak için tarihi süreç başlatılmış oldu. Yapımı biten Ardeşenspor Sosyal tesisleri halı saha ve içersinde bulunan kafeterya  ile  bölge inasının gençlerinin sporseverlerin hizmetine sunulmuştur. Ve yine yapımı biten  Ardeşenspor tesisi olan Patulya Otel geçen kısa zamanda bölgede turizmde aranan bir marka olmuş,  bölge turizmine çok büyük katkılar sunmaya devam etmektedir.

Rize’nin en büyük ilçesi Ardeşen sosyal anlamda beraber sevinip, beraber üzülebileceğimiz ortak bir değerin ön planda olması gerekiyordu. Bu ortak değer her il ve ilçede olduğu gibi spordur. Ardeşen’imizin Ortak Değeri de ARDEŞENSPOR’dur.

Aşağıdaki videoda Ardeşenspor Tesisleri yapımına katkı amaçlı çay cüzdanlarından kesinti yapılması konusu geçmektedir. Bu konu hakkında düzeltme yapma zorunluluğu doğmuştur.

 

İnşaat öncesinde ve sonrasında Ardeşen’de herhangi bir kimsenin çay cüzdanından bu amaçla kesinti yapılmamıştır. O dönemde; muhtarlarla,sivil toplum kuruluşları ve eğitimcilerle yapılan görüşmeler sonucunda çay cüzdanlarından 15,00 TL kesilmesi konusunda halk ve sivil toplum kuruluşları olumlu tepki vermemiş, çay cüzdanlarından para kesilmemesi için de çay fabrikalarına 5-6 bin adet dilekçe verilmiştir. Dolayısıyla Ardeşenspor malvarlığını, bir kişinin yani Mehmet ÇIRAKOĞLU’nun vermiş olduğu para ile yapmıştır.49 yıllığına verilen arsanın üzerindeki proje 2 yıl içinde teslim edilmesi zorunluluğundan dolayı Mehmet ÇIRAKOĞLU 1,200,000,00 TL şahsi olarak harcamıştır.

Kamuoyuna Saygı İle Duyurulur.


BÜYÜK ARDEŞENSPOR PROJESİ {loadposition paylas}

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.